Nie wydane książki Anny Rybczyńskiej
02.12.99
22 listopada 1999 na "Darze Pomorza" Anna Rybczyńska spotkała się z elitą swych wiernych czytelników. Nie wtajemniczeni liczyli na "wodowanie" najnowszych książek ale skończyło się na spotkaniu autorskim. Książki fizycznie istnieją w postaci powielonych komputeropisów (około 50 kopii). Wydawca by się znalazł ale sponsorów nie widać. Obie (kolejne) książki pani Anny to rozdziały historii żeglarstaw polskiego. Bez złudzeń - książki o takiej tematyce nie mają szansy nawet na zwrot kosztów ich wydania. Pani Anna Rybczyńska - miła, elegancka dama, przedstawiła okoliczności towarzyszące powstaniu swej kolejnej książki o Władysławie Wagnerze. Pierwsza - "Pod żaglami dookoła świata" ukazała się przed laty w nakładzie 980 (ponumerowanych???) egzemplarzy. Oparta była w zasadzie na wspomnieniach samego Wagnera. W międzyczasie odnalazł się towarzysz rejsu Władysława Wagnera, równię leciwy Austalijczyk David Walsh. Jego relacje rzuciły nieco inne światło na sylwetkę, osobowość i poglądy żeglarza-skauta. Pani Anna postanowiła przybliżyć polskiemu czytelnikowi te obserwacje. Jak na razie - bardzo nielicznej grupce.

Inne książki pani Anny czekające na druk to monografia "Akademicki Związek Morski Rzeczpospolitej Polskiej" oraz "Żeglarstwo w pracach magisterskich i doktorskich w latach 1955-1993".
Spotkanie zorganizowało Centralne Muzeum Morskie. Gdyby, nie panie - byłbym jednym z najmłodszych słuchaczy. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że było to spotkanie koła seniorów. Sympatyczny, romantyczny ale odchodzący świat żeglarstwa polskiego.
Kilka słów o autorce: sędzia żeglarski, instruktor, entuzjastka, idealistka - obecnie na bardzo skromnej emeryturze. Na zmianę mieszka w Krakowie i Toronto (u syna).

JERZY KULIŃSKI