Reanimacja Garmina
15.09.99
Kapitan Mieczysław Siarkiewicz w krótkich żołnierskich słowach tak oto opisał swoje kłopoty z GPS GARMIN, jak się z nimi uporał i co GARMIN radzi w takich przypadkach. Może któremuś z czytelników mojej strony taka informacja się przyda. Gdyby kłopoty nie ustępowały to deklaruję przekazanie kontaktu z profesjonalistą.

Drogi Jurku! Króciutko postaram się opisać problem jaki wystąpił w GPS-sie Garmin 65 (stacjonarnym) zainstalowanym na jachcie "Barlovento II". O problemie Y2K słyszałem i czytałem przede rejsem ale w swej naiwności byłem przekonany, że mnie on nie dotknie (Garmin 65 został zakupiony w r. 1994). Poza tym już będąc w REJSIE wysłuchałem w programie I PR audycji z której wynikało, że co najwyżej GPS będzie miał tylko problem z określeniem daty. Jednak z pewnym niepokojem oczekiwałem nocy z 21 na 22 sierpnia b.r., kiedy ewentualne problemy mogły by wystąpić. Jednak 21, 22 i 23 sierpnia nic się nie działo. Po północy 24 sierpnia (ok. godz. 0130) wszedłem do portu jachtowego w Kłajpedzie i przed pójściem spać wyłączyłem GPS-a. Gdy po kilku godzinach włączyłem go ponownie już nie działał. Na jego ekranie brak było sygnału z satelitów. Ponieważ było to już jednak 3 dni po dacie kiedy mógł wystąpić problem Y2K zacząłem szukać przerwy na kablu antenowym który jest łączony z dwóch odcinków (kiedyś już zdarzyła się podobna awaria). Oczywiście nic to nie dało. Sposób rozwiązania problemu znalazłem po wejściu na Internetową stronę firmy Garmin (dołączam ją). Wystarczyło po wyłączeniu odbiornika załączyć go ponownie uprzednio wciskając (i przytrzymując) klawisz CLR aby po 2 godzinach (wczytanie nowego oprogramowania) GPS ponownie zaczął działać. Mietek
A oto rady GARMINA:
Other Options (for owners of GPS 50, 55, 65, 75, 85, and 95 units):
Customers who cannot run the EOW Rollover software can use the following AutoLocate Reset Sequence for their GPS 50, GPS 55 STD/AVD, GPS 65, GPS 75, GPS 85, GPS 95 STD/AVD/XL
Note: You may need to perform this reset at every startup for approximately one month.

To perform the AutoLocate Reset, follow these steps:
1.Make sure the unit is off.
2.Press and hold the 0 key while turning the unit on.
3.Confirm "Searching the Sky" message.
4.Place the unit outside in a clear view of the sky for a minimum of 1-2 hours to acquire new satellite information.

Customers with the following units can perform a Master Reset to bypass the slow acquisition period: GPS 50, GPS 55 STD/AVD, GPS 65, GPS 75, GPS 85, GPS 95 STD/AVD/XL, GPS 100.
Note: This reset will only need to be performed one time.
Warning: The following reset will delete all user data, including all routes and waypoints. All stored data will be lost.

To perform a master reset, follow these steps:
1. Make sure the unit is off.
2. Press and hold the CLR key while turning the unit on.
3. Place the unit outside in a clear view of the sky for a minimum of 30 minutes to acquire new satellite information.

JERZY KULIŃSKI