Festyn morski '99 w Gdańsku
27.05.99
Międzynarodowy Klub Morza "ZEJMAN" przyjął pierwszych gości na rok przed otwarciem gdańskiego portu jachtowego. W ciągu 3 lat gościł tu niemal cały żeglarski świat. Tutaj witano jachty powracające z wielkich wypraw i żegnano żeglarzy wyruszających na ocean. Co roku wręczane są tu nagrody Międzynarodowych Indywidualności Żeglarskich (25 - kilogramowe statuetki Josepha Conrada). Klub "ZEJMAN" przez miesiące był drugim domem załogi niemieckiego żaglowca "Bartele Rensink" po awariach przy polskim brzegach. Tylko G(dyński)OZŻ nie lubi "ZEJMANA" ponieważ tu się coś dzieje - podczas gdy w Gdyni czeka się na Godota. "ZEJMAN" zaprasza do XVII-wiecznego śpichlerza zbożowego, ocalałego z pożogi wojennej. Mieści się na Wyspie Śpichrzów tuż nad Nową Motławą w sercu starego miasta i portu. Tu odbędzie się pierwszy morski festyn. Mam nadzieję, że urzędnicze procedury nie zepsują imprezy.

WITAJCIE POD ŻURAWIEM!
7 lipca (środa) rozpoczęcie Zlotu Jachtów Klasycznych
1500 - Inauguracja i powitanie w Porcie Jachtowym ("Marina Gdańsk"). Przewodnik nie odstąpi Was ani na krok. Zacumujecie BEZPŁATNIE NA 5 DNI! Upominki!
1700 - do rana w ulicznym korowodzie i ulicznej zabawie - powitanie Gdańska - wzajemne odwiedziny na jachtach i w Klubie "ZEJMAN" - do soboty jarmark marynistyczny i gastronomiczny przy "ZEJMANIE" - wieczorem pokaz sztucznych ogni.

8 lipca (czwartek) śpiewy na Festiwalu Pieśni Morza
1000 do 1900 na scenie letniej grają i śpiewają znakomite zespoły szantowe a w "ZEJMANIE" koncertują żeglarze z przybyłycj jachtów
1900 początek koncertu przeplatanego morskimi opowieściami. Zakończenie nad ranem dnia następnego - jarmark marynistyczny i karczma "POD CHMURKĄ" (no, pod brezentowym daszkiem) przed "ZEJMANEM"

9 lipca (piątek) widowisko "Kupiecka Potęga"
1000 do 1700 inscenizacje historyczne. Wycieczki z pilotem celem poznania Gdańska
1700 parada historyczna przez gdańską Starówkę ku średniowiecznej stoczni, gdzie położona zostanie stępka pod KOGĘ GDAŃSKĄ. - o zmierzchu przekroczenie bariery czasu - inscenizacja codziennego życia starego portu - w Śpichlerzu souveniry i starogdańskie potrawy

10 lipca (sobota) ŚWIĘTO PORTU
1000 do 1900 pokazy ratownictwa wodnego, zwiedzanie przybyłych statków i okrętów
2000 Wielka Zabawa w "ZEJMANIE"

11 lipca (niedziela) POŻEGNANIE GDAŃSKA
1200 - pożegnalny koncert i poczęstunek
1500 - w "szyku torowym" parada jachtów Statek Bałtyckiego Bractwa Jungów towarzyszyć będzie jachtom aż do Helu

Wszystkich zainteresowanych odsyłam do niezmordowanego Komandora Bałtyckiego Bractwa Jungów - ANDRZEJA DĘBCA. Zgłoszenia przyjmuje listownie (ul. Chmielna 111/113, 80-748 Gdańsk) lub faxowo (058)305 57 03. Ten facet cały czas coś robi dla żeglarstwa. Ci zaś co z wybieranego urzędu powinni coś robić - pytają "jakim prawem", "z czyjego upoważnienia"? Jędrusiu - jak jeszcze będzie się ktoś z Gdyni o to pytał to powiedz że to z mojego upoważnienia. A dlaczego by nie? Do spotkania na kolejnej imprezie u Dębca. Może zdążę wrócić z Alandów.

JERZY KULIŃSKI