KLUB MORZA W GDAŃSKU

 

 

W centrum starego Gdańska, na Wyspie ¦pichrzów, o rzut kamieniem od nowozbudowanej Mariny Gdańsk – ostał się szkielet zabytkowego magazynu portowego “Steffen”. Kilka lat temu obj±ło go w użytkowanie Bałtyckie Bractwo Jungów, któremu komandoruje niezmordowany, pełen inicjatyw, zapału i po¶więcenia Andrzej Dębiec. W zabytkowych ruinach powstał Międzynarodowy Klub Morza “ZEJMAN” – pierwszy w powojennej historii Gdańska autentyczny o¶rodek życia kulturalnego żeglarzy. Co więcej, powstał w dzisiejszych (dobrych ale twardych) czasach sposobem niespotykanym bo jako efekt pracy wolontariuszy skrzykniętych przez Dębca. On też potrafił trafić do ojców miasta, którzy w krótkim czasie doszli do przekonania że warto pomóc zapaleńcom. Komandor jungów jest sprawnym organizatorem, zdolnym plastykiem, zręcznym reżyserem i dowcipnym konferansjerem wielu imprez morskich, żeglarskich, gdańskich. To jakby nowe wcielenie Skrzyneckiego – nieodżałowanego szamana Piwnicy pod Baranami w Krakowie.

W Klubie “Zejman” witani s± żeglarze przybywaj±cy z dalekich mórz, tu gra i ¶piewa swe utwory niezwykle popularny w Gdańsku bard Andrzej Starzec, wręczane s± “Conrady”, radzi Komisja Żeglarstwa Morskiego PZŻ, spotykaj± się z władzami animatorzy liberalizacji żeglugi, prezentowane s± dzieła artystów oraz “wodowane” s± ksi±żki żeglarskie. W “Zejmanie” bywaj± sławni żeglarze: Kurbiel (z małżonk±), Dariusz Bogucki, Roman Paszke, małżeństwo Kmitowie, Andrew Piotrowski, Jerzy W±sowicz, Andrzej Sochaj, Zygfryd Perlicki, Zdzisław Pieńkawa, Krzysztof Czerwionka, Waldemar Mieczkowski, Wiktor Leszczyński, Piotr Adamowicz i wielu innych. Był tu także Eric Tabarly. Lubi± klub dziennikarze morscy Grażyna Murawska, Jerzy Model, Jacek Sieński.

Klub “Zejman” to oficjalna siedziba Bałtyckiego Bractwa Jungów i Wodnych Patroli Ekologicznych. Bractwo szuka sprzymierzeńców do podjęcia dzieła budowy kopii hanzeatyckiej kogi, podobnej do tej która niedawno powstała w Bremie. Patrole ekologiczne ucz± młodzież troski o czysto¶ć wód dookoła Gdańska. Nie obywa się bez konfliktów z władzami portowymi i firmami maj±cymi swe siedziby wzdłuż brzegów Motławy. Obecnie administracja morska odmawia zgody na podwieszenie do ramy odbojowej Nabrzeża Motławskiego drabinki i pomostu cumowniczego dla małej motorówki wolontariuszy ekologicznych.

Klub patronuje różnego rodzaju imprezom morskim – spływom, regatom, konkursom, plebiscytom i ekspozycjom. Jedn± z cyklicznych imprez jest coroczny konkurs na żeglarskie indywidualno¶ci roku. Kandydatury pretendentów powinny być zgłaszane do Bałtyckiego Bractwa Jungów do końca stycznia każdego roku (za rok ubiegły) na adres:ul. Chmielna 111/113 Gdańsk 80-748, fax 3055703.

W sezonie letnim Bałtyckie Bractwo Jungów prowadzi nasłuch na kanale 04 UKF pasma morskiego.